Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na dwa koncerty online

0
156
ZPiT "Śląsk" (mat. prasowe)

ZPiT „Śląsk” zaprasza 29 marca o godz. 18 na program „Wielki Tydzień” , a 4 kwietnia – na koncert „Czas radości”. Oba wydarzenia będą transmitowane online.

Zbliża się Wielkanoc. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza więc na dwa koncerty online, które przez pryzmat muzyki pozwolą głębiej przeżywać ten szczególny okres. 29 marca o godz. 18 artyści proponują program pt. „Wielki Tydzień” z repertuarem pieśni pasyjnych, a 4 kwietnia w Niedzielę Wielkanocną, także o godz. 18, koncert pt. „Czas radości”.

-Profesor Stanisław Hadyna, którego kompozycje zaprezentują soliści, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk”, dużym sentymentem darzył czas wielkopostny i Świąt Wielkanocnych. Po jego powrocie do Zespołu w 1990 roku zaczął pracować nad programem pieśni pasyjnych i do istniejących już kompozycji dołożył kilka, tak aby powstał cały program pieśni pasyjnych i wielkanocnych. Większość z tych dopisanych utworów była dedykowana konkretnym solistom i ich barwie głosu. Dla profesora Hadyny istotna była zawsze spójność muzyki i tekstu z konkretnym brzmieniem, dlatego bardzo uważnie dobierał solistów pod względem możliwości wokalnych. Pamiętając o tym, że pieśni pasyjne i wielkanocne niosą ze sobą ogromny ładunek emocji, podejście Stanisława Hadyny do ich wykonawstwa miało ogromne znaczenie dla odbioru koncertów z tym repertuarem. Pieśni pasyjne i wielkanocne, to obok kolęd i pastorałek, kolejny owoc współpracy duetu Stanisława Hadyny i Kazimierza Szemiotha, którego poezja stanowi większość tekstów wykonywanych pieśni. Oprócz kompozycji Profesora, usłyszymy także opracowania muzyczne Józefa Klimanka i Krzysztofa Dziewięckiego – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Redakcja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here