Zespół „Śląsk” zaprasza do Koszęcina na inaugurację 69. sezonu artystycznego

0
397
ZPiT "Śląsk" (fot. zespolslask.pl)

W koszęcińskiej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbędzie się uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego. Wydarzenie zaplanowano na wtorek, 21 września.

Świętując we wrześniu każdego roku rocznicę urodzin założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Stanisława Hadyny, artyści uroczyście rozpoczynają kolejny sezon działalności. Tym razem już po raz 69. zainaugurują koncertem rok nowych, artystycznych wyzwań. W repertuarze znajdzie się jeden z najbardziej przebojowych programów Zespołu „A to Polska właśnie”.

– Koncert odbędzie się w namiocie koncertowym na dziedzińcu Pałacu w Koszęcinie. Chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpią z repertuarem najpiękniejszych polskich pieśni i tańców z wielu regionów kraju. W dynamicznym, kolorowym i porywającym widowisku zabiorą widzów w taneczno-wokalną podróż po Polsce oraz bogactwach polskiej kultury regionalnej i narodowej – zapowiada Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT „Śląsk”.

ZPiT „Śląsk” (fot. zespolslask.pl)

Kukuła zaznacza, że po wielu miesiącach ograniczeń związanych z pandemią, Zespół „Śląsk” pragnie szczególnie zachęcić publiczność do udziału w tym wydarzeniu oraz wspólnego świętowania nowego sezonu i odwiedzenia zabytkowej siedziby przy ul. Zamkowej 3. W ramach dodatkowych atrakcji, od godz. 10 do 14, na terenie parku otaczającego pałac stacjonować będzie tzw. Miasteczko Zdrowia. Dzięki temu, publiczność będzie mogła  połączyć przyjemne z pożytecznym – wypocząć w urokliwym miejscu, obejrzeć galowy koncert, a przy okazji uzyskać porady zdrowotne, zrobić proste badania i poznać ofertę śląskich placówek opieki zdrowotnej. Tuż przed koncertem zostanie także podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” a Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach.

„Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”

Z kolei na godz. 14.30 organizatorzy zaplanowali uroczyste odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”, którą na ręce dyrekcji Zespołu „Śląsk” przekazał w lipcu tego roku prezydent RP Andrzej Duda -i to jako jedynej instytucji artystycznej na Śląsku (pisaliśmy o tym TUTAJ). Tablica wzorowana na powstańczym sztandarze „Tobie Polsko” jest symbolicznym uczczeniem bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Dzięki umieszczeniu tablicy w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie zostanie ustanowiony „miejscem pamięci powstań śląskich w czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Sam koncert rozpocznie się o godz. 15. Wstęp jest wolny, jednak ilość miejsc siedzących jest ograniczona. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie zespolslask.pl.

Przy okazji inauguracji nowego sezonu, warto dodać, że trwa nabór do zespołu. Przesłuchania odbędą się 29 września w Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26). Zgłoszenia osób zainteresowanych przyjmowane są do 28 września.

Zuzanna Suliga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here