Widowiskowy „Skarb wdowy Schadenfreude” w Lublińcu [GALERIA ZDJĘĆ]

0
211
Spektakl „Skarb wdowy Schadenfreude” (fot. MDK w Lublińcu)

Mieszkańcy Lublińca przenieśli się do czasów, gdy Polska stawała na nogi po II wojnie światowej. Wszystko za sprawą plenerowego spektaklu „Skarb wdowy Schadenfreude”.

„Skarb wdowy Schadenfreude”, to historia, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do kamienicy. Nowi lokatorzy zdają sobie sprawę, że jedno z mieszkań pozostaje wciąż zamknięte. Rezyduje tam niemiecka wdowa, o której krążą sprzeczne informacje.

Trwa zbiorowe śledztwo, a kończy je wielka niewiadoma. – Ile oczu tyle światów, ile spojrzeń tyle znaków. Świata nie da się uprościć, świat to tysiąc możliwości – wybrzmiewają słowa piosenki. Ciekawość sąsiadów rośnie aż w końcu doprowadza do punktu kulminacyjnego…

Spektakl „Skarb wdowy Schadenfreude” (fot. MDK w Lublińcu)

Taką opowieść mieszkańcy Lublińca mieli okazję zobaczyć 30 września. Miejsce spektaklu było nietuzinkowe, plenerową sceną stał się bowiem tył budynku lublinieckiego urzędu. Okazał się on doskonałym elementem scenografii, a występ legnickiego teatru pokazał potencjał tego miejsca. Tu zaznaczmy, że przedstawienie zostało przygotowane specjalnie do prezentacji w plenerze – pokazano je premierowo w przestrzeni między ponad stuletnimi kamienicami w Legnicy, gdzie mogło być oglądane niczym występ wędrownej trupy, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami.

-Widowiskowy spektakl Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy mogliśmy zobaczyć dzięki udziałowi naszego domu kultury rewelacyjnej inicjatywie jaką jest Teatr Polska. To był bardzo udany początek współpracy. Cieszy, że jak zawsze mogliśmy liczyć na wspaniałą, lubliniecką publiczność – powiedziała po spektaklu Agata Woźniak-Rybka dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Spektakl „Skarb wdowy Schadenfreude” (fot. MDK w Lublińcu)

Reżyserem spektaklu jest Lech Raczak, legenda polskiego teatru alternatywnego lat 70. i 80. XX w., związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, autor słynnego Tryptyku Rewolucyjnego („Dziady”, „Marat – Sade”, „Czas terroru”), scenografię stworzył Piotr Tetlak, muzykę skomponował Łukasz Matuszyk. Występują aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. W rolach głównych wystąpili Aleksandra Listwan, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Robert Gulaczyk oraz Paweł Wolak. Spektakl był częścią projektu Teatr Polska, wydarzenie zapowiadaliśmy TUTAJ.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here