Trwa nabór do 27. edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”.

0
214
"Śląskie śpiewanie"" (mat. ZPIT "Śląsk")

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza chętnych do zgłaszania się do 27. edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”.

Zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. -Odbywający się od blisko 30 lat Przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów, a uczestników „Śląskiego Śpiewania” niezmiennie jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną – informuje Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

To właśnie zespół wraz z Związkiem Górnośląskim, TVS i Pałacem Młodzieży w Katowicach organizują 27. odsłonę wydarzenia. Do udziału zapraszają przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz uczestników dorosłych. Można startować w kategoriach wykonawczych: soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry oraz zespoły pieśni i tańca. 

Tegoroczna edycja odwołuje się do 100. rocznicy powstań śląskich i upamiętnienia walk o powrót Śląska do Polski w latach 1919 – 1921. Przegląd ma charakter trzyetapowy.

-Ważną zmianą w organizacji tegorocznej edycji Przeglądu jest formuła online pierwszego etapu. Uczestnicy nagrywają swoje prezentacje wokalno-instrumentalne i przesyłają do organizatora w formie audio-video. Nagrań można dokonać samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia placówek kultury samorządów lokalnych, które są organizatorami etapów eliminacyjnych – dodaje Kukuła. Wykaz współorganizatorów wraz z regulaminem i kartą zgłoszenia można znaleźć na stronie www.zespolslask.pl. Zamieszczono tam także wybór pieśni powstańczych oraz „Śpiewnik Adolfa Dygacza”, z których można skorzystać przygotowując się do eliminacji.

Chętni mogą się zgłaszać. Lista podmiotów zakwalifikowanych do dalszego etapu zostanie opublikowana 10 maja. Drugi etap – Przegląd Finałowy, odbędzie się w dniach od 22 do 23 maja w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Koncert Galowy „Śląskiego Śpiewania” – wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród – zaplanowany został na czerwiec. Wydarzenie odbędzie się w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przy ul. Zamkowej 3. Przewidziana jest także emisja koncertu w internecie.

Wszelkich dodatkowych informacji na temat tegorocznego Przeglądu „Śląskie Śpiewanie” udziela Dział Edukacji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: pod numerem tel. -34 310 64 403 lub mailowo- [email protected]

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here