Zespół „Śląsk” wyrusza w międzynarodową trasę

0
283
ZPiT Śląsk (fot. Monika Cegiełkowska)

16 listopada Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyrusza w podróż na południe Europy. To pierwsza międzynarodowa trasa koncertowa po przerwie spowodowanej pandemią. Artyści wystąpią m.in. w Serbii i Chorwacji.

Projekt „FOLK_Like it – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier” to najnowszy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W efekcie 16 listopada zespół wyruszy w podróż na południe Europy. Będzie to pierwsza międzynarodowa trasa koncertowa po przerwie spowodowanej pandemią. Zgodnie z nazwą projektu „Śląsk” wystąpi w Serbii, Chorwacji, na Węgrzech i Słowacji. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021 – 2022.

ZPiT Śląsk (fot. Irek Dorożański)

Podczas koncertów artyści Zespołu „Śląsk” zaprezentują najpiękniejsze tańce i pieśni ze swojego sztandarowego repertuaru, który liczy już prawie 70 lat. – O wyjątkowości widowisk scenicznych Zespołu „Śląsk” świadczy nie tylko unikatowa prezentacja kultury narodowej, ale i mnogość pięknych kostiumów artystów chóru i baletu. W trakcie tej trasy to właśnie bogate stroje sceniczne podkreślą bogactwo i specyfikę polskiej kultury, a ich różnorodność na tle zespołów partnerskich będzie stanowić swoisty dialog międzykulturowy – zapowiada Agnieszka Kukułka, rzecznik ZPiT „Śląsk”.

Koncerty Zespołu „Śląsk” zaplanowano 18 listopada w Belgradzie z Serbskim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „Kolo”, 21 listopada w Budapeszcie z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym i Domem Tradycji (MANE), 24 listopada w Slavonskim Brodzie z Chorwackim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „LADO”, 26 listopada w Bratysławie ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym „SLUK”.

fot. Archiwum Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego SLUK

Jak podkreśla Zespół „Śląsk”, niezwykle cennym elementem międzynarodowego dialogu kulturowego będą spotkania z publicznością podczas koncertów i wystaw. – Warto je docenić zwłaszcza w kontekście budowania i utrwalania w świadomości odbiorców roli narodowych zespołów pieśni i tańca, ich misji jako instytucji kultury troszczących się o zachowanie dziedzictwa narodowego w obszarze kultury ludowej – dodaje Kukułka.

Głównym celem całego projektu jest prezentacja bogactwa i ukazanie fenomenu polskiej kultury ludowej, która jest podstawą programu scenicznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Przebieg trasy koncertowej projektu „FOLK_Like it” zostanie utrwalony na filmie, którego prezentację zaplanowano na rok 2022.

Artyści chóru i baletu Zespołu „Śląsk” powrócą do kraju 27 listopada.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here