Para prezydencka z wizytą w koszęcińskiej siedzibie Zespołu „Śląsk”

0
265
Wizyta pary prezydenckiej w siedzibie ZPiT "Śląsk" (fot. ZPiT "Śląsk")

24 czerwca po raz pierwszy w siedzibie ZPiT „Śląsk” gościli prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą, Agatą Kornhauser-Dudą. Para prezydencka uczestniczyła w koncercie Zespołu „Śląsk” z okazji 100-lecia Powstań Śląskich.

W koszęcińskim pałacu prezydenta RP Andrzeja Dudę powitał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak. Tuż przy wejściu głównym do siedziby Zespołu, przy akompaniamencie sygnalistów myśliwskich, prezydent uroczyście posadził pamiątkowy Dąb Powstań Śląskich. W zabytkowym parku wokół koszęcińskiego pałacu, drzewo będzie symbolem pamięci o powstańcach i hołdem dla uczczenia 100-lecia Powstań Śląskich. Dąb został pobłogosławiony przez Papieża Franciszka 23 maja 2018 roku w Rzymie, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wizyta pary prezydenckiej w siedzibie ZPiT „Śląsk” (fot. ZPiT „Śląsk”)

Prezydent Andrzej Duda, w towarzystwie marszałka Jakuba Chełstowskiego oraz dyrektora Zespołu Zbigniewa Cierniaka, zwiedził pałacowe wnętrza, a następnie udał się na dziedziniec, gdzie na plenerowej scenie dostojnego gościa oczekiwali już artyści. Tuż przed koncertem z okazji 100-lecia Powstań Śląskich, do grona znakomitych gości dołączyła pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Zanim siedzibę Zespołu „Śląsk” wypełniły dźwięki powstańczych utworów, Jakub Chełstowski uhonorował prezydenta RP pamiątkową Gwiazdą Górnośląską, zrekonstruowaną z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich.

-Dziękujemy za to, że cały czas Pan jest z nami i pomimo licznych obowiązków przyjeżdża na Śląsk. Z całego serca za to dziękuję- – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Wizyta pary prezydenckiej w siedzibie ZPiT „Śląsk” (fot. ZPiT „Śląsk”)

-Jesteśmy teraz w miejscu bardzo szczególnym, dlatego, że tutaj jest siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół „Śląsk” niedługo będzie obchodził swoje 70-lecie, 68 lat dokładnie za kilka dni, bo mówi się oficjalnie, że powstał 1 lipca 1953 roku. Ale powstał po to, by w jakimś sensie utrwalić śląską kulturę. A czym jest ta śląska kultura? Jest obliczem polskiej kultury. Nie mam co do tego żadnej wątpliwości. W istocie więc jest on także po to, by uczyć kolejne pokolenia Polaków jak ta kultura wygląda, jakie są jej wzorce, a także przekazywać ją poprzez kolejne pokolenia. Składam hołd i dziękuję za realizację tej misji przez te 68 lat, poczynając od profesora pana Stanisława Hadyny, od pani Elwiry Kamińskiej, poprzez kolejne pokolenia aż do dziś, pana Dyrektora – wszystkich którzy dzisiaj stanowią Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Wizyta pary prezydenckiej w siedzibie ZPiT „Śląsk” (fot. ZPiT „Śląsk”)

Podczas uroczystego koncertu w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” zabrzmiały m.in. pieśni okresu Powstań Śląskich, a dla podkreślenia patriotycznego wymiaru widowiska, balet wykonał polskie tańce narodowe: poloneza, kujawiaka, oberka i krakowiaka.

Na zakończenie swojej wizyty Andrzej Duda wpisał się do księgi pamiątkowej. Więcej na: www.zespolslask.pl.

ZS (mat. ZPiT „Śląsk”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here