Lubliniecka policja ostrzega przed oszustami atakującymi użytkowników platformy OLX

0
330
fot. Pixabay

Tylko w tym tygodniu dwie mieszkanki Lublińca straciły ze swoich kont bankowych po kilka tysięcy złotych. By wyłudzić dane autoryzacyjne do transakcji bankowych, oszuści posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp.

Lublinieccy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami atakującymi użytkowników platformy OLX. Niestety, ciągle zdarza się, że przestępcy w łatwy sposób uzyskują pełny dostęp do kont bankowych swoich ofiar. W celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp.

Na czym to oszustwo polega?

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie.Na platformie OLX ktoś sprzedaje dowolny przedmiot, przy czym warto podkreślić, że rodzaj i cena wystawionego przedmiotu nie ma żadnego znaczenia. Krótko po jego wystawieniu kontaktuje ze sprzedającym osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, dajemy oszustowi możliwość władania naszym kontem bankowym i naszymi środkami pieniężnymi. Tak było ostatnio w przypadku pokrzywdzonej 52-latki z Lublińca, z której konta przestępcy przelali blisko 3 tys. złotych.

-Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku – ostrzega lubliniecka policja.

Przy okazji przypomina ona również o tym, że od pewnego czasu funkcjonują też kolejne warianty oszustw internetowych. Przestępcy dzwoniąc podszywają się pod pracownika infolinii banku, czy wysyłają wiadomości tekstowe jako Sanepid, poczta, firma kurierska, dostawca prądu, a nawet policja „oferując pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W takich wiadomościach zawsze zawarty jest link… do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here