Obchody Świąt 2 i 3 maja w Lublińcu. Oddano cześć bohaterom!

0
227
Święto Narodowe 3 Maja, z tej okazji przedstawiciele miasta złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem poległych (fot. Anna Jonczyk Drzymała/źródło Facebook Miasto Lubliniec)

Dostosowując się do wymogów związanych z sytuacją epidemiologiczną w Lublińcu uczczono Święta 2 i 3 maja.

Przypomnijmy, 2 maja świętowany jest Dzień Flagi. Tego dnia przedstawiciele władz miasta złożyli wieniec i zapalili znicz pod pomnikiem Pamięci Poległych Za Polskość Ziemi Śląskiej. Plac Pawła Golasia jest miejscem pamięci nie tylko o tych, którzy walczyli o polski Śląsk, ale także żołnierzy z 74GPP, oraz harcerzy Hufca Lubliniec, którzy polegli podczas II wojny światowej.

Postać Golasia przypomina zastępca Burmistrza Lublińca- Anna Jonczyk Drzymała. Żyjący w latach 1885-1940 bohater był bowiem Powstańcem Śląskim, Żołnierzem Niepodległej 1918 oraz Komendantem Powiatowym Wojsk Powstańczych z okresu III Powstania Śląskiego w 1921 r.

Złożenie kwiatów przed pomnikiem na placu Pawła Golasia – 2 maja 2021 r. (fot. Anna Jonczyk Drzymała/źródło Facebook Miasto Lubliniec)

Z kolei 3 maja, w dniu 230. rocznicy podpisania pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej – Konstytucji 3 Maja, władze miasta upamiętniły to wydarzenie stając przed Pomnikiem Poległych. Złożono tam kwiaty, zapalono symboliczny znicz.

-Konstytucja oznaczała, że naród polski nadal czuje się silny i ma konkretną propozycję naprawy panującego ustroju. Dokument regulował m.in. zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, znosiła liberum veto i wprowadziła trójpodział władzy. Konstytucja gwarantowała tolerancję religijną oraz obejmowała wszystkich obywateli ochroną państwa. Przy tej okazji trudno nie nawiązać do obecnie obowiązującej Konstytucja RP, która jest zbiorem naszych praw, przywilejów, ale też i obowiązków, które mamy wobec siebie i wobec państwa i naszego ukochanego miasta. Chrońmy ją i cokolwiek w życiu robimy, zawsze starajmy się być jej strażnikami. Niech to przesłanie na zawsze zagości w sercach ludzi szanujących WOLNOŚĆ, DEMOKRACJĘ i SAMORZĄDNOŚĆ – podkreślała obecna na uroczystości Anna Jonczyk-Drzymała, zastępca burmistrza Lublińca, a jej słowa przytoczyła facebookowa strona „Miasto Lubliniec”.

Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że w dniu Narodowego Święta 3 Maja nie odbyły się uroczyste obchody na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here