Marek Szołtysek uczył godać przy lublinieckim Miejskim Domu Kultury

0
245
Letnia szkoła godki śląskiej (fot. MDK Lubliniec)

Godać niy ma gańba!”. Wiedzą już o tym uczestnicy spotkań poświęconych godce śląskiej, które zorganizował Miejski Dom Kultury. Zajęcia poprowadził Marek Szołtysek.

Tak, jak zapowiadaliśmy w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyły się spotkania poświęcone nauce śląskiej godki. Poprowadził je Marek Szołtysek, ceniony znawca regionalnej kultury, a także autor m.in. „Elementarza śląskiego” czy „Rozmówek śląskich”.

Letnia szkoła godki śląskiej (fot. MDK Lubliniec)

-Spotkania odbyły się trzy – 28 i 30 czerwca oraz 3 lipca. Podczas nich specjalista wprowadził słuchaczy w niezwykle bogaty, choć trochę już zapomniany świat regionu.-Pierwsza lekcja dotyczyła domu (chałpy i familoka) i jego otoczenia, wyposażenia, prac i obowiązków związanych z jego utrzymaniem. Antryj, ajncla, ausgus – uczestnicy spotkania dobrze wiedzą, o co chodzi! Kolejna opowieść poświęcona była podróżom – tym całkiem bliskim, jak choćby na torg, jak i tym dalekim – na kole, cugiem albo piechty! Ostatnia lekcja jaką poprowadził dla MDK Marek Szołtysek dedykowana była szkole. Czy ktoś jeszcze wie dzisiaj czym jest: tabula, blajsztyft albo puciynka na blaje? Na pewno taką wiedzę opanowali słuchacze, którzy przybyli na spotkania – relacjonuje Miejski Dom Kultury.

Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne zeszyty na regionalne zapiski i indeksy, w których zbierali dowody swoich postępów. Grupy były zaś międzypokoleniowe, a wśród zasiadających w plenerowej „klasie” znaleźli się zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli i seniorzy.

Letnia szkoła godki śląskiej (fot. MDK Lubliniec)

Kolejne spotkanie z godką śląską zaplanowano na 15 lipca. Wówczas swoją opowieścią podzieli się Dariusz Niebudek. Wielki finał akcji, na który już teraz Miejski Dom Kultury zaprasza wszystkich fanów regionalnej kultury, odbędzie się zaś 22 lipca.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021. Szczegóły: www.mdk.lubliniec.pl.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here