Lubliniecka policja ostrzega przed oszustami grasującymi w sieci

0
322
Ważne

Policjanci z Lublińca kolejny raz ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystują funkcję dostępną w jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych, aby wyłudzać dane osobowe oraz dane kart płatniczych użytkowników serwisu.

W jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych pojawiła się opcja, która miała zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. To bezpośrednie transakcje i dostawy we współpracy z firmami kurierskimi. Oszuści znaleźli sposób, jak ją wykorzystać. Próbują wyłudzić dane osobowe użytkowników serwisu oraz dane kart płatniczych. Od początku roku policjanci z Lublińca przyjęli już kilka zgłoszeń od osób oszukanych w ten sposób.

Proceder odbywa się przy użyciu specjalnie stworzonych, fałszywych stron do złudzenia przypominających popularne witryny płatnicze lub za pośrednictwem specjalnie przygotowanych formularzy. Oszuści, za pomocą komunikatorów internetowych nawiązują kontakt z osobami wystawiającymi towary udając zainteresowanego kupca i aby sfinalizować transakcję, wysyłają wiadomości zawierające linki, których zadaniem jest przekierowanie rozmówcy na fałszywe strony lub wyłudzenie jego danych. Po kliknięciu w taki link zostajemy przekierowani na fałszywą stronę, gdzie ma nastąpić finalizacja transakcji lub procesu zamówienia przesyłki. Aby opłacić usługę kurierską należy podać dane osobowe, hasło, numer karty płatniczej i kod zabezpieczeń karty CVV lub CVC. Dysponując takimi informacjami przestępcy mogą dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na koncie ofiary. 

Ku przestrodze lubliniecka policja opublikowała na swojej stronie wzory formularzy, którymi często posługują się internetowi oszuści. Oto one:

Wzory formularzy, którymi często posługują się internetowi oszuści (mat. KPP w Lublińcu)
Wzory formularzy, którymi często posługują się internetowi oszuści (mat. KPP w Lublińcu)

mat. KPP w Lublińcu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here