Wykorzystywali mobilną aplikację do swoich oszustw. Zatrzymała ich lubliniecka policja

0
363

Oszuści za pomocą aplikacji mobilnej oferowali do sprzedaży zdjęcia i filmy, a w zamian otrzymywali od zainteresowanych kupujących kody Blik, które realizowali w bankomatach. Sprawą zajęła się lubliniecka policja.

Nad sprawą od marca tego roku pracowali funkcjonariusze lublinieckiej komendy policji zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Efektem ich pracy było ustalenie i zatrzymanie pary oszustów. Jak ustalili śledczy 19-letni mieszkaniec gminy Pawonków i 20-letnia mieszkanka powiatu oleskiego korzystając z popularnej aplikacji służącej do wysyłania filmów i zdjęć oferowali wysłanie za odpowiednią opłatą treści cyfrowych. Proponowanych zdjęć i filmów…w ogóle nie posiadali. Kupujący płacili za zamówione materiały przesyłając wygenerowany, jednorazowy kod Blik. Oszuści nie wywiązywali się jednak z zawieranych internetowo umów sprzedaży, a otrzymane kody realizowali w bankomatach. Kupujący nie mogli liczyć ani na otrzymanie opłaconych treści, ani na zwrot pieniędzy.
W ubiegły wtorek policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 19-letniego oszusta. Miało to miejsce tuż po podjęciu przez niego środków z bankomatu. W tym samym dniu, wieczorem zatrzymana została jego 20-letnia towarzyszka, która pomagała w przestępczym procederze. Oboje trafili do policyjnego aresztu, a stamtąd zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lublińcu. Prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają bowiem tego, że pokrzywdzonych osób, które padły ofiarą internetowych oszustów może być znacznie więcej.

ZS (mat. KPP w Lublińcu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here