„Lubliniec jest mój”. Ten utwór może stać się hymnem miasta

0
579
fot. Pixabay

Na kanale YouTube można wysłuchać utworu „Lubliniec jest mój” skomponowanego przez Marka Kunickiego. W przyszłym roku, z okazji jubileuszu 750-lecia miasta, ma on szansę stać się hymnem Lublińca.

Marek Kunicki jest kompozytorem, teoretykiem, wydawcą i pedagogiem. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie studiował teorię muzyki oraz odbył studia w zakresie kompozycji pod kierunkiem Sławomira Kaczorowskiego i w studiu muzyki elektronicznej u Krzysztofa Knittla. Warsztat kompozytorski doskonalił na Podyplomowych Studiach Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości pod kierunkiem Macieja Zielińskiego, Krzesimira Dębskiego, Zygmunta Koniecznego i Krzysztofa Knittla. Ukończył klasę fortepianu w Społecznej Szkole Muzycznej II st. w Łodzi. Jest absolwentem dwóch edycji Studium Chorału Gregoriańskiego na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Niepokalanów -Warszawa. Jest również laureatem II nagrody (I nie przyznano) na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na kompozycję kameralną z udziałem akordeonu „Sanok 2005”, oraz II nagrody (I nie przyznano) Konkursu Kompozytorskiego „Srebrna Szybka 2013” na kompozycję na fortepian. Od 10 lat prowadzi założone przez siebie wydawnictwo muzyczne, pracując jako kopista i wydawca czołowych polskich kompozytorów współczesnych (takich jak m.in. Krzysztof Herdzin, Marcin Łukaszewski, Maciej Małecki, Tadeusz Wielecki). Współpracuje z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Polskim Wydawnictwem Muzycznym oraz wyższymi uczelniami muzycznymi (Akademie Muzyczne w Łodzi i Wrocławiu, Uniwersytety: Świętokrzyski oraz Zielonogórski).

Od 20 lat pracuje on również w lokalnych szkołach i instytucjach muzycznych – jako nauczyciel przedmiotów teoretycznych oraz fortepianu. Kunicki jest także inicjatorem oraz dyrygentem Canto gregoriano – męskiej scholi śpiewu chorału gregoriańskiego w Lublińcu.

Teraz skomponował utwór „Lubliniec jest mój”, który 28 września udostępniono na kanale YouTube, a do wysłuchania, którego zachęca na Facebooku Miasto Lubliniec. Kompozycja składa się z pięciu zwrotek oraz refrenu. Tekst napisał dr Michał Janusz, który jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych konkursów poetyckich oraz literackich. Chirurg ten całe zawodowe życie związał z Lublińcem i tutaj w twórczy sposób spędza emeryturę. Utwór wykonała zaś lublińczanka Ewa Gromkowska.

„Lubliniec jest mój” to autorska propozycja hymnu Lublińca. Takie miano może uzyskać w przyszłym roku z okazji 750-lecia miasta.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here