Kryptowaluty. Lubliniecka policja ostrzega przed nową metodą oszustw

0
307

Policja ostrzega przed inwestowaniem w kryptowaluty. Tylko w ostatnim czasie do lublinieckiej komendy zgłosiło się kilka osób, które straciły pieniądze „inwestując” swoje oszczędności w sieci.

Oszuści prześcigają się w swoich metodach. Po tych „na wnuczka” czy „policjanta”, coraz częściej wykorzystują przestrzeń wirtualną. Jednym z najnowszych sposobów naciągania są kryptowaluty. Co się za tym kryje? Najczęściej osoba dzwoniąca nakłaniania swojego rozmówcę do sprzedaży lub kupna kryptowalut. Obiecuje oczywiście duże i szybkie zyski. Jednocześnie oszust informuje się, że podczas wirtualnej transakcji musi mu być udostępniony pulpit komputera. W tym celu rozmówca proszony jest o zainstalowanie jednego z programów komputerowych. W rzeczywistości, te oprogramowanie umożliwia oszustom dostęp do komputera ofiary i możliwość jego całkowitego przejęcia. Po zakończeniu procesu instalacji, oszust prosi aby zalogować się na swoje konto bankowe… I właśnie zazwyczaj w tym momencie „ofiary” tracą możliwość sterowania swoim urządzeniem. Dodatkowo niczego nie świadomi amatorzy szybkiego wzbogacenia się proszeni są o zainstalowanie powyższego oprogramowania na swoim telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy uzyskują dostęp do kodów sms przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych. Następnie z rachunku bankowego ofiary przelewane są wszystkie pieniądze, za które oszust kupuje kryprowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. 

Lublinieccy policjanci apelują więc o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowych w sieci. Tylko w ostatnim czasie do tamtejszej ko,endy zgłosiło się kilka osób, które straciły pieniądze „inwestując” w kryptowaluty.

-Zawsze należy zweryfikować tożsamość takich osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu. Przypominamy, że rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym ani nadzorowanym. Jeżeli podczas rozmowy dotyczącej handlu kryptowalutami zostałeś poinformowany, że dana osoba wykonuje czynności przy udziale lub w porozumieniu z Komisją Nadzoru Finansowego, powstrzymaj się od dalszych kontaktów i niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę policji – apeluje na swojej stronie internetowej Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

ZS (mat. KPP w Lublińcu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here