Koronawirus w powiecie lublinieckim. Starosta Joachim Smyła podsumowuje rok pandemii

0
225
Mat. Starostwa Powiatowego w Lublińcu

-Minął już rok naszej nierównej walki z niewidzialnym przeciwnikiem. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, a która zachwiała naszym porządkiem świata, minie – podsumowuje czas walki z pandemią koronawirusa, Joachim Smyła, starosta powiatu lublinieckiego.

Pandemia koronawirusa towarzyszy Polakom od marca 2020 r. Wówczas wprowadzono pierwsze obostrzenia, które obowiązują do dziś (w różnym, zmieniającym się regulanie wymiarze). Ten rok pandemii w powiecie lublinieckim podsumował ostatnio starosta – Joachim Smyła. – Minął już rok naszej nierównej walki z niewidzialnym przeciwnikiem. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, a która zachwiała naszym porządkiem świata, minie. Z nadzieją patrzymy w kierunku szczepień. To jedyny, racjonalny wybór, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii. Do tego czasu przestrzegajmy obostrzeń, dbajmy o siebie, dbajmy o innych – apeluje.

Mat. Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Jak przyznaje starosta, „koronawirus zaatakował nasz powiat od samego początku z siłą, której chyba nikt się nie spodziewał”. -Zaatakował najsłabszych – osoby starsze, schorowane, których na naszym terenie – w związku z dużą ilością domów pomocy społecznej – jest bardzo dużo. Marzec i kwiecień zeszłego roku postawił nas przed faktem narastającej fali zakażeń, zarówno wśród pensjonariuszy, jak i pracowników tych placówek. Do tego doszła sytuacja, w której część personelu medycznego – spowita chorobą – nie mogła pomagać pacjentom w Szpitalu Powiatowym. Zarząd Powiatu musiał podjąć decyzje mające w jak największym stopniu zapewnić opiekę pensjonariuszom DPS‑ów, pracownikom i zabezpieczyć opiekę szpitalną pacjentom – zaznacza Smyła.

Mat. Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Koronawirus w największym stopniu dotknął DPS Kochcicka w Lublińcu i filię tej placówki w Koszęcinie. Pensjonariusze pozostawali w izolacji, a wraz z nimi – nieliczni pracownicy, którzy – w związku z zakażeniem – nie mogli opuścić budynku. Pozostali pracownicy przebywali na kwarantannie bądź zwolnieniach lekarskich. Sytuacja zaczęła wyglądać dramatycznie, relacjonowały ją także media w całej Polsce.

-Na apel Zarządu o pomoc odpowiedzieli wolontariusze: Tomasz Antczak i Sebastian Dalkowski oraz ojciec Tomasz Maniura OMI – założyciel Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA. Do pomocy przy pensjonariuszach przyjechali młodzi ludzie – członkowie NINIWY i zakonnicy. Ich ogromne zaangażowanie dostrzeżone zostało przez ogólnopolskie media – przypomina Starostwo Powiatowe w Lublińcu.

Na co jeszcze kładzie nacisk? Na fakt, że wspólnym działaniem samorządowców udało się uruchomić wymazobus – zespół specjalistów, którzy pobierali wymazy od osób pozostających na kwarantannie. Z kolei od 9 września minionego roku – przy Szpitalu Powiatowym w Lublińcu – zaczął działać punkt pobrań wymazów drive- thru. Dotychczas wykonano w nim już ponad 6 tysięcy badań.

Mat. Starostwa Powiatowego w Lublińcu

– Początek pandemii był też czasem mobilizacji wszystkich, którzy potrafili szyć. Tysiące ręcznie uszytych maseczek trafiało do placówek ochrony zdrowia, opieki społecznej i lokalnej społeczności. W akcję szycia maseczek włączył się również Zakład Karny w Sierakowie Śląskim, Zakład Karny w Herbach i jego Oddział Zewnętrzny w Lublińcu – wspomina Starostwo Powiatowe w Lublińcu.

W koronawirusowych podsumowaniach starosta lubliniecki nie zapomina o tym, jaki wpływ pandemia wywarła na m.in. szkolnictwo czy kulturę. – Zeszłoroczna matura w pandemicznej rzeczywistości obyła się dopiero w czerwcu. Uczniowie stanęli przed faktem nauki zdalnej. Czasami – w sytuacji kiedy w domu było kilkoro dzieci – rodziło to problemy z dostępem do sprzętu. Zarząd Powiatu – przy wsparciu finansowym Ministerstwa Cyfryzacji – przekazał szkołom komputery. W zawiązku z pandemią również Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” musiał zejść ze sceny do przestrzeni wirtualnej. W sieci pojawiły się filmy o jego twórcach, zapisy koncertów, zabawy dla dzieci. Jednym z wydarzeń o największym zasięgu medialnym był charytatywny „Koncert dla bohaterów” z udziałem kilkudziesięciu gwiazd polskiej sceny muzycznej – wylicza na swoje stronie starostwo.

Mat. Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Jeden z trudniejszych miesięcy? Z pewnością listopad 2020 r., który przyniósł gwałtowny wzrost zakażeń COVID-19. Decyzją wojewody śląskiego na Szpital Powiatowy w Lublińcu został nałożony obowiązek wydzielenia łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem SARS- CoV-2. Uruchomionych zostało 20 takich łóżek. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen przez oddział covidowy, OIOM i Izbę Przyjęć, zamontowany został dodatkowy zbiornik na tlen medyczny.

Starosta lubliniecki zwznacza, że pandemia koronawirusa spowodowała, że wielu pracowników Szpitala Powiatowego w Lublińcu przebywało w izolatoriach i na kwarantannie. W czynnościach niemedycznych pomagali więc wolontariusze: studenci medycyny,
pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, a nawet… strażak.

A jak wyglądało wkroczenie w nowy, 2021 rok? 4 stycznia ruszyły szczepienia grupy „0”. Lekarz Szpitala Powiatowego w Lublińcu – Janusz Wójcik i pielęgniarka Katarzyna Wolańska – to pierwsze osoby w powiecie lublinieckim zaszczepione przeciwko
SARS‑CoV-2.

Mat. Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Kolejne tygodnie przynosiły zmiany. – W związku z trudną sytuacją epidemiczną, w lutym 2021 r., samorządowcy powiatu lublinieckiego wydają oświadczenie o nieorganizowaniu wydarzeń i imprez o charakterze kulturalnym, artystycznym oraz rozrywkowym do końca roku szkolnego 2020/2021. 3 marca 2021 r. rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne. W szkołach wyznaczono po kilka wejść, uczniowie mogli korzystać wyłącznie z własnych przyborów piśmienniczych. Decyzją Wojewody Śląskiego, od 26marca 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu ponownie uruchomiono 22 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS‑CoV-2 (w tym dwa łóżka respiratorowe z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej). Szpital przyjmuje również zakażone koronawirusem dzieci – relacjonuje kolejne wydarzenia starostwo.

Jak to wygląda obecnie? Aktualnie trwa szczepienie osób zgodnie z Narodowym Programem Szczepień. Dotychczas zaszczepiono ponad 6000 osób. Powiat Lubliniecki utworzył punkt szczepień powszechnych (PSP), który zlokalizowany został w budynku Powiatowego Centrum Usług Społecznych przy ul. Sobieskiego 9 w Lublińcu. Według planów, dziennie szczepionych ma być tu co najmniej 300 osób. Samorządy tworzą takie punkty w związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek i umożliwieniem kwalifikacji do szczepień pielęgniarkom, ratownikom medycznym i fizjoterapeutom.

Mat. Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Co ciekawe, dawka szczepionki numer 5 000 została podana 9 kwietnia w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu Arkadiuszowi Pyce, mieszkańcowi Lublińca. Dyrektor szpitala Włodzimierz Charchuła wręczył z tej okazji upominkowy zestaw upominków.

-Od początku szczepień zespół medyczny szpitala nie zmarnował ani jednej dawki szczepionki – podkreśla Starostwo Powiatowe w Lublińcu.

ZS (mat. Starostwa Powiatowego w Lublińcu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here