„Kapelusz Edyty 2021” przyznany. Kim jest laureatka nagrody?

0
377
Uroczystość przyznania "Kapelusza Edyty 2021" (fot. Monika Breguła/Miasto Lubliniec)

12 października w Lubitece odbyła się uroczystość wręczenia nagrody specjalnej „Kapelusz Edyty 2021″. Zorganizowano ją w 130. rocznicę urodzin patronki Lublińca – Edyty Stein.

W tym roku do nagrody „Kapelusz Edyty 2021” nominowano siedem wyjątkowych lublińczanek. Zgłoszenia przyjmowane były w lutym, ale z uwagi na pandemię odwołano marcową Lubliniecką Galę Kobiet. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 12 października w Lubitece. Zorganizowano je w 130. rocznicę urodzin patronki Lublińca – Edyty Stein.

Uroczystość przyznania „Kapelusza Edyty 2021” (fot. Monika Breguła/Miasto Lubliniec)

Nominowane zostały: Ewelina Kukowka, Magdalena Rudzińska, Danuta Kuciejczyk, Iwona Miechowicz, Karolina Król-Słota, Czesława Włuka oraz Ilona Kasprowicz. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmowała dziewięcioosobowa kapituła w składzie: Sandra Malitowska – Laureatka Kapelusza Edyty 2016, Nikola Kraszewska – Laureatka Kapelusza Edyty 2017, Barbara Budna – Laureatka Kapelusza Edyty 2018, Agnieszka Raj-Kubat – Laureatka Kapelusza Edyty 2019, Alicja Podgrodzka – Laureatka Kapelusza Edyty 2020, Anna Trzepizur – Wolontariusz Roku 2016 Miasta Lublińca, Danuta Słota – Senior Roku 2016 Miasta Lublińca, Karolina Pilarska – Ambasador Lublińca 2017 oraz Anna Jonczyk-Drzymała – zastępca burmistrza Miasta Lublińca. W wyniku ich obrad „Kapelusz Edyty 2021” otrzymała Danuta Kuciejczyk.

Uroczystość przyznania „Kapelusza Edyty 2021” (fot. Monika Breguła/Miasto Lubliniec)

Kim jest laureatka? Tak przedstawia ją na swojej facebookowej stronie Urząd Miejski w Lublińcu:

Pani Danuta jest kobietą do zadań i działań specjalnych, „aniołem” w czerwono-czarnym stroju. Pani Danuta pracuje jako ratownik medyczny – jej praca to misja niesienia pomocy innym, a także ogromna pasja.Ta niezwykła kobieta o silnym charakterze i ogromnym sercu współpracuje z lublinieckim przedszkolami i szkołami, prowadząc szkolenia dzieci i młodzieży z zakresu pomocy medycznej. Chętnie angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne, takie jak np. obstawa medyczna podczas charytatywnych maratonów sportowych.

Uroczystość przyznania „Kapelusza Edyty 2021” (fot. Monika Breguła/Miasto Lubliniec)

Jest współorganizatorką akcji „Bo na Święta mi się zdaje każdy chce być Mikołajem”, jak również uczestniczką wielu akcji promujących pierwszą pomoc w naszym mieście, między innymi zajęć w ramach Miejskiego Projektu Streetworkingowego – Lubliniec Miasto Dobrych Emocji, akcji Kobieta Wulkan – piękna, zaradna i bezpieczna w aucie, „Bijemy Rekordy razem z WOŚP – Bezpieczny Lubliniec”.

Pani Danuta wraz z lubliniecką Policją oraz OSP Lubliniec w ramach akcji „Road Safety Days” przeprowadziła działania profilaktyczne mające na celu promowanie wśród kierowców świadomej i odpowiedzianej jazdy. Jest również propagatorką Koperty Życia wśród lublinieckich seniorów oraz Honorowym Dawcą Krwi.

Uroczystość przyznania „Kapelusza Edyty 2021” (fot. Monika Breguła/Miasto Lubliniec)

Dzięki projektowi Pani Danuty, złożonemu w ramach Budżetu Obywatelskiego, w Lublińcu zamontowano trzy Automatyczne Zewnętrzne Defibrylatory AED, służące do ratowania ludzkiego życia.

Pani Danuta jest niesamowita w swoich altruistycznych działaniach, ale także w życiu prywatnym i codziennym – ukończyła przygotowawczą służbę wojskową, posiada prawo jazdy na ciężarówkę oraz ciężarówkę z przyczepą, a także na motor, którym przemierza w wolnych chwilach wiele kilometrów. Stwierdzenie, które idealnie do niej pasuje, to „siła jest kobietą”.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here