Budżet obywatelski. W Lublińcu ruszył nabór projektów do tegorocznej edycji

0
254
Budżet obywatelski (mat. Facebook)

Ruszył nabór projektów do szóstej edycji lublinieckiego budżetu obywatelskiego. Pomysły można zgłaszać do 10 maja.

Budżet Obywatelski, zwany też partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy Lublińca współdecydują w jaki sposób wydać pieniądze z części budżetu gminy, w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Najczęściej jest on tworzony poprzez wykorzystanie takich narzędzi, jak poznanie priorytetów w wydawaniu pieniędzy przez samych mieszkańców gminy.

Tegoroczna edycja jest już szóstą w kolei odsłoną inicjatywy.

W aktualnie proponowanej uchwale wysokość środków finansowych przeznaczonych na wykonanie projektów wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego określona jest procentowo i wynosi 0,25 proc. wydatków miasta Lubliniec zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Zachowany został poziom finansowania pojedynczego projektu w wysokości do 50 tys. zł.

Na zgłaszanie projektów mieszkańcy mają czas do 10 maja. Od 17 do 23 maja przyjdzie pora na udzielanie poparcia, a 24 maja rozpocznie się ocenianie projektów. Ten etap przewidziano do 24 czerwca. Głosować na projekty będzie można od 1 do 19 lipca. Projekty, które otrzymają środki poznamy w terminie od 20 do 23 lipca.

Zostając przy naborze wniosków, można to zrobić za pomocą platformy elektronicznej –bo.lubliniec.pl. Podstawą zgłoszenia projektu jest wypełnienie formularza wniosku w systemie elektronicznym na stronie. W tym celu należy się wcześniej zarejestrować, a następnie zalogować. Na stronie zamaieszczona jest instrukcja, wyjaśniająca krok po kroku jak trzeba postępować.

Dla osób, które nie posiadają dostępu do internetu uruchomione zostały dwa punkty. Pierwszy mieści się w Urzędzie Miejskim przy ul. Paderewskiego 5, (pok. nr 7,biuro podawcze). Czeka on na mieszkańców w poniedziałki od godz. 7 do 17, od wtorku do czwartku – od godz. 7 do 15 oraz w piątki – od godz. 7 do 13. Drugi punkt znajduje się w Lubitece przy ul. Sportowej 3. W obu tych miejscach będzie można złożyć formularz zgłoszeniowy propozycji projektu do budżetu obywatelskiego oraz oddać głos poparcia.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here