Akt oskarżenia w sprawie dewastacji kościoła w Lublińcu

0
296
Fot. pixabay

Do Sądu Rejonowego w Lublińcu skierowano akt oskarżenia dotyczący uszkodzenia elewacji zabytkowego kościoła. Do zdarzenia doszło w styczniu tego roku.

Prokuratura Rejonowa w Lublińcu skierowała do Sądu Rejonowego w Lublińcu akt oskarżenia przeciwko Adamowi G., dotyczący uszkodzenia elewacji zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Lublińcu oraz obrazy uczuć religijnych.

Do zdarzenia doszło w nocy z 5 na 6 stycznia bieżącego roku. Sprawca namalował na ścianie budynku czarną farbą symbole mniejszości seksualnych. Czyn ten przyniósł straty w wysokości 1,2 tys. zł.

Tej samej nocy lublinieccy policjanci zauważyli w okolicach kościoła mężczyznę, który trzymał w ręce jakiś przedmiot. Zatrzymanym okazał się 23-letni Adam G.. Zabezpieczono przy nim butelkę z zawartością czarnej cieczy. Dodatkowo dłonie 23-latka ubrudzone były czarną farbą. 

W śledztwie prokurator przedstawił Adamowi G. zarzut uszkodzenia zabytkowego kościoła oraz obrazy uczuć religijnych (poprzez znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych).

-Przesłuchany przez prokuratora Adam G. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu, lecz nie potrafił w sposób logiczny wyjaśnić powodu obecności w okolicach kościoła i faktu ubrudzenia rąk farbą. W dalszym śledztwie ustalono, że 13 grudnia 2020 roku Adam G. wspólnie z 30-letnim Andrzejem B. dokonał zniszczenia drzwi do toalety miejskiej, powodując straty w wysokości 4.600 zł na szkodę Miasta Lubliniec. Przesłuchany pod zarzutem zniszczenia mienia Andrzej B. przyznał się do tego przestępstwa, wyjaśniając, że czynu dopuścił się wspólnie z Adamem G., który do popełnienia czynu nie przyznaje się – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Dotychczas Adam G. nie był karany, zaś wspominany Andrzej B. był w przeszłości karany za pobicie i przywłaszczenie mienia.

Przestępstwo zniszczenia lub uszkodzenia zabytku jest zagrożone karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here