22 wnioski zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Lublińca walczą teraz o ich poparcie

0
202
Mat. Facebook Miasto Lubliniec

Do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lublińca zgłosili 22 pomysły. Wśród nich m.in. montaż kaczkomatów czy budowę trasy Pumptrack. Do 23 maja można udzielać poparcia wnioskom.

Jak już pisaliśmy na naszym portalu, trwa szósta edycja lublinieckiego budżetu obywatelskiego. Do 10 maja mieszkańcy mieli czas na zgłoszenie swoich pomysłów. Tu wyjaśnijmy, że w aktualnie proponowanej uchwale wysokość środków finansowych przeznaczonych na wykonanie projektów wybranych w ramach budżetu obywatelskiego określona jest procentowo i wynosi 0,25 proc. wydatków miasta Lubliniec zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Zachowany został poziom finansowania pojedynczego projektu w wysokości do 50 tys. zł.

Wnioski można było zgłaszać osobiście lub przez internet. W sumie zarejestrowano ich 22. To najwyższa liczba zgłoszonych projektów w ramach wszystkich edycji lublinieckiego budżetu obywatelskiego.

Do 23 maja trwa etap zaś tzw. udzielania poparcia propozycjom projektów. -Przypominamy, że projekt musi uzyskać minimum 20 głosów poparcia mieszkańców Miasta Lublińca, aby przejść do kolejnego etapu – oceny propozycji projektów przez komisje. A od 1 lipca będzie można głosować na projekty pozytywnie ocenione przez komisje – wyjaśnia na swojej facebookowej stronie Urząd Miejski w Lublińcu.

Listę projektów można na stronie bo.lubliniec.pl. Projekty zostały umieszczone na liście według kolejności ich zgłaszania. Jakie pomysły walczą o poparcie? Choćby ten zakładający budowę ekologicznie utwardzanej trasy Pumptrack (dla dzieci w wieku od lat trzech) w Parku Grunwaldzkim. Mieszkańcy zgłaszali również np. zakup i montaż latarni ulicznych wraz z linią zasilającą, budowy wiat dla pieszych oczekujących na otwarcie przejazdów kolejowych na ulicy Częstochowskiej oraz Oleskiej czy montaż urządzeń zwanych kaczkomatami – czyli automatów z karmą dla kaczek.

Jak udzielić poparcia wybranym przez siebie projektom?

Poparcia należy udzielić za pośrednictwem wspomnianej strony bo.lubliniec.pl. Mogą to zrobić jedynie mieszkańcy Lublińca. Należy wybrać zakładkę „Przejdź do listy projektów – udziel poparcia”, a z listy projekt, na który chce się oddać głos. Potem trzeba wypełnić formularz elektronicznego poparcia podając: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer telefonu komórkowego. Na ten numer przyjdzie jednorazowy kod, umożliwiający oddanie poparcia na wybrany projekt. Każdy może udzielić poparcia tylko jeden raz i na jeden projekt. Z jednego numeru telefonu mogą udzielić poparcia dwie osoby. Udzielenie poparcia jest bezpłatne, nie ma tu ograniczeń wiekowych.

W poniedziałek 24 maja rozpocznie się ocenianie projektów. Ten etap potrwa przez miesiąc. Głosować na projekty będzie można od 1 do 19 lipca. Projekty, które otrzymają środki poznamy w terminie od 20 do 23 lipca.

ZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here